понеділок, 16 листопада 2015 р.

Розробка уроку з геометрії для 9 класу "Симетрія в орнаментах української вишивки"

Тема. Симетрія в орнаментах української вишивки.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про види симетрії; з’ясувати та дослідити прояв симетрії в орнаментах української вишивки; розвивати естетичну культуру, творчі і пізнавальні здібності учнів; виховувати інтерес до культури рідного народу.
Тип уроку: конференція.
Обладнання: ком’ютер, програма Power Point, мультимедійний проектор, картки із  завданнями .
Додаток: презентація уроку, учнівські презентації «Рослинний орнамент», «Зооморфний орнамент», «Геометричний орнамент».

ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент (2 хв.)
II.Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
Учитель.Сьогодні в нас незвичний урок.
Поняття симетрії проходить через всю багатовікову історію людської творчості. Багато народів з давніх часів використовували слово „симетрія” в значенні „гармонія” та „врівноваженість”. Дійсно, в перекладі з грецької мови це слово означає „співрозмірність частин”, „правильне відношення чи розміщення”. В геометричних орнаментах всіх віків відображені  невичерпна фантазія і образність художників і майстрів, чия творчість була обмежена певними рамками, в межах яких обов’язково дотримувались принципів симетрії.
Сучасний стан нашого суспільства характеризується зростанням етнічної свідомості народу, посиленням його інтересу до вітчизняної історії та культури, до усвідомлення необхідності збереження традиційного народного мистецтва як генофонду його духовності, втрата якого загрожує існуванню самого народу.
У  невичерпній скарбниці духовної культури нашого народу є особлива, винятково важлива її частина – вишивка.З нею пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість і горе, його перемоги і поразки, сподівання на майбутнє.
Вишиванка – це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.
« І в дорогу далеку ти мене
На зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя,
На долю дала».
Ці рядки відомої пісні на вірші видатного поета Андрія Малишка засвідчують, що на манівцях життя нашою супутницею є вишивка.Хрестик чи гладь, мережання чи вирізування на льняних, конопляних, бавовняних тканинах споконвіку милують око, радують душу, дають працю рукам і думці.
         Як нам зберегти і залишити для нащадків цю красу? Чому старовинні українські орнаменти мають святковий вигляд, що означають вишиті на рушниках птахи і звірі, дерева і квіти, за якими правилами побудований орнамент,яке значення симетрії в побудові орнаменту – на ці та інші питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.
III. Активізація опорних знань учнів (10 хв.)
Запитання
1. З якими видами симетрії ви ознайомились під час вивчення теми «Геометричні перетворення»?
2. Сформулюйте означення симетрії відносно точки.
Демонструється слайд №1.
3. Сформулюйте означення симетрії відносно прямої.
Демонструється слайд №2.
4. Скільки осей симетрії має відрізок; пряма; промінь?
Демонструється слайд №3.
5. Визначіть фігури:
а) симетричні відносно точки і вкажіть центр симетрії;
б) симетричні відносно прямої і вкажіть вісь симетрії;
в) симетричні відносно точки і симетричні відносно прямої.
Демонструється слайд №4
Відповідь. Демонструється слайд №5.
6. Дайте означення повороту.
Демонструється слайд №6.
7. Дайте означення паралельного перенесення.
Демонструється слайд №7.
IV.Симетрія в орнаментах української вишивки (15 хв.)
Учитель. Ми успішно повторили всі теоретичні відомості про види симетрії. Розглянемо застосування симетрії в побудові орнаментів української вишивки.
 Орнамент (від лат. Ornamentum - прикраса) - візерунок, що складається з повторюваних, ритмічно впорядкованих елементів.
Орнамент - один з найдавніших видів образотворчої діяльності людини, в далекому минулому ніс у собі символічний магічний сенс, якусь знаковість. Дослідники орнаменту вважають, що він виник вже в 15-10 тис. років до н.е.
Орнамент був майже виключно геометричним, він складався із строгих форм кола, півкола, спіралі, квадрата, ромба, трикутника та їх різних комбінацій. Стародавні люди наділяли певними знаками своє уявлення про будову світу. Наприклад, коло - сонце, квадрат - земля.
Орнамент призначений для прикраси різних предметів (посуду, меблів, текстильних виробів, зброї) та архітектурних споруд. Пов'язаний з поверхнею, яку він прикрашає і зорово організовує, орнамент, як правило, виявляє і підкреслює своєю побудовою, формою і кольором конструктивні особливості предмета, природну красу матеріалу.
У народній творчості, кожна національна культура виробила свою систему орнаменту - мотиви, форми.Тому часто за орнаментом можна визначити, до якого часу і до якої країни належить той чи інший твір мистецтва.
За характерними ознаками орнаментальні мотиви бувають геометричними, рослинними, зооморфними.
А зараз проведемо звіт, демонструючи результати вашої роботи в творчих групах, у формі презентацій.
Звіт творчої групи №1:
Представлення презентації «Рослинний орнамент».
Звіт творчої групи №2:
Представлення презентації «Зооморфний орнамент».
Звіт творчої групи №3:
Представлення презентації «Геометричний орнамент».
Учитель. А яке ж місце в побудові орнаменту, в його красі і неповторності відіграє математика? Виявляється найважливіше. Майже всі орнаменти будуються виключно за законами симетрії. Розглянемо декілька видів орнаментів.
Демонструється слайд №8.
Учитель. Які види симетрії було застосовано для побудови цих орнаментів?
В основі кожного орнаменту лежить переносна симетрія. Представлені орнаменти наглядно демонструють наявність в них осьової, центральної  симетрії.
Розглянемо приклади застосування видів  симетрії в побудові орнаментів.
 Демонструється слайд №9.
V. Формування умінь та навичок учнів (10 хв.) .
Практична робота.
Учитель.Спробуємо застосувати набуті знання про симетрію та види орнаментів для побудови найпростіших геометричних орнаментів. Кожна група отримає картки з практичними завданнями.Вам потрібно не тільки побудувати орнамент,але й розфарбувати його.





Картка № 1
1.За допомогою центральної симетрії перемістіть частину орнаменту із I чверті в III відносно точки О.
2.За допомогою осьової симетрії перемістіть частину орнаменту із:
а) I чверті в II відносно осі ОВ;
б) III чверті в IV відносно осі ОВ.

Картка №2
1.За допомогою центральної симетрії перемістіть частину орнаменту із IV чверті в II відносно точки О.
2.За допомогою осьової симетрії перемістіть частину орнаменту із:
а) II чверті в I відносно осі ОА;
б) II чверті в III відносно осі ОВ.

Картка №3
1.За допомогою осьової  симетрії перемістіть частину орнаменту із
а) I чверті в II відносно осі ОВ;
б)II чверті в III відносно осі ОА.
2.За допомогою центральної симетрії перемістіть частину орнаменту із
 II чверті в IV відносно точки О.

VI. Підсумок уроку (3 хв.)
Учитель.Сьогодні на уроці ми ще раз переконалися в тому, що математика  - це не тільки чітка система законів, теорем і задач, а й унікальний спосіб пізнання краси.Під час дослідження орнаментів української вишивки було з’ясовано, що всі орнаменти будуються виключно за законами симетрії.
Демонструється слайд №10.
Учитель. Повертаючись до вишивки,  ми робимо добре діло, бо не даємо згаснути цьому рукоділлю. Вишиті речі допомагають зробити наш дім неповторним, індивідуальним.Народне вишивання – живе мистецтво,яке постійно розвивається. Це величезне багатство створене протягом віків тисячами безіменних талановитих народних майстрів. Наше завдання не розгубити його, а передати це живе, іскристе диво наступним поколінням, куди ми зможемо вписати і своє ім’я.
VII. Домашнє завдання (2 хв.).
Прочитати п.13.3 (підр.Геометрія А.П.Єршова, В.В.Голобородько, О.Ф.Крижановський, С.В.Єршов);  створити презентацію  «Симетрія в природі» - творчій групі №1,  «Симетрія в науці» - творчій групі №2,  «Симетрія в архітектурі» - творчій групі №3.



















Немає коментарів:

Дописати коментар