понеділок, 16 листопада 2015 р.

Розробка уроку з геометрії для 9 класу "Симетрія відносно точки"

Тема. Симетрія відносно точки
Мета уроку: сформувати поняття про симетрію відносно точки, навчити виконувати побудови фігур, симетричних даним відносно точки; розвивати спостережливість, увагу, критичне мислення, графічну культуру, самостійність; виховувати відповідальність, відчуття колективізму, спонукати до самостійного здобуття знань.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук.
Додаток: презентація уроку
Хід уроку
І.Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на роботу.
 Учитель. Давня китайська мудрість говорить:
«Я чую - я забуваю, я бачу - я запам'ятовую, я роблю - я розумію».
Щоб наш урок був плідним,  давайте скористаємося порадою китайських мудреців і будемо працювати за принципом: «Я чую - я бачу - я роблю».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (використання інтерактивної технології «Мікрофон») слайд 2
1.Як називається перетворення, при якому зберігається відстань між точками?
2.  Сформулюйте основну властивість переміщення?
3. Чи зберігаються при русі кути між променями?
4. Під час переміщення точки А, В і С переходять відповідно у точки А1, В1 і С1. Точка С лежить між точками А і В. Яке взаємне розміщення точок А1, В1 і С1?
5. В яку фігуру переходить під час переміщення пів пряма?
6. В яку фігуру переходить під час переміщення відрізок довжиною 9 см.
7. Під час переміщення точка А переходить у точку А1, точка В - у точку В1, точка С - у точку С1. Кут АВС дорівнює 80˚. Який ще кут відомий і чому він дорівнює?
8. Чи існує переміщення, яке переводить відрізок із кінцями в точкахА (0;0) і В (0;3) у відрізок із кінцями в точках С(2;0) і  Р(5;0)?
9.Чи існує переміщення, яке переводить коло х22=25 у коло х22=5?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Історична довідка (повідомлення учня) слайд 3-5
Термін «симетрія» означає «домірність, пропорційність». Поняття симетрії бере початок у Стародавній Греції. Воно вперше було введено у V ст до н.е. скульптором Піфагором з Регіума. Давньогрецькі філософи розглядали симетрію як пропорційне співвідношення кількісних характеристик предметів і явищ. Піфагорійці - сам Піфагор, а також Гіппас, Полікліт, Філолай, Архіт - внесли математичний аспект у поняття симетрії. Ідея про те, що в основі світу лежить певна математична симетрія, була розроблена в стародавній Греції піфагорійцями і Платоном.
До проблеми симетрії у своїх працях Платон підходив з різних сторін, як синонім поняття симетрії вживав слова «гармонія», «домірність», «пропорційність», під симетрією розумів якийсь синтез межі і безмежного, але визначення цьому поняттю так і не дав. Гармонію Платон розглядав як єдність, тотожність, що виникає між різним і протилежним, антиподом називав дисгармонію (нерозмірність). Тому симетрія розглядалася ним не тільки в математичному аспекті, а також їй надавалося змістовне, якісне значення. Платон уявляє собі симетрію, як наявність взаємно-еквівалентних частин при дуже розширеному розумінні «центру» або «осі». Тут мисляться не тільки числові і геометричні відносини, але і відношення будь-яких сфер буття і життя.
У працях Арістотеля все античне вчення про симетрію знайшло узагальнення і подальший розвиток. Вчення піфагорійців, в якому наділялися особливими властивостями симетричні фігури, справила сильний вплив на Арістотеля. Філософ про симетрію говорив як про такий стан, що характеризується співвідношенням крайнощів. Форма в Арістотеля виступає в якості способу і закону додання симетрії даної речі. Кожен елемент (вода, повітря, земля і вогонь) складається з протилежних елементарних якостей, що представляють собою парне, симетричне поєднання. Найбільш істотним за Арістотелем, виявляються не постаті, не числа, а самі якості, дані в чуттєвому досвіді.
Проходячи крізь століття, термін «симетрія» обростав різними тлумаченнями.
  «Симетрія - це якась « середня міра », - вважав Арістотель.
   Римський лікар Гален (2 ст. н. е.) під симетрією розумів спокій душі і врівноваженість.
  Піфагорійці розуміли під симетрією (гармонією) єдність протилежностей.
Леонардо да Вінчі вважав, що при створенні художнього твору головну роль грають пропорційність і гармонія, під якими він розумів симетрію.
Альбрехт Дюрер (1471-1528 р.р.) стверджував, що правильні симетричні многогранники лежать в основі побудови креслень різних інженерних споруд, і тому кожен художник повинен знати способи побудови правильних симетричних фігур.
Термін «симетрія» (σνμμετρυα, грец.) - співрозмірність, пропорційність, однаковість у розташуванні частин.
Математично строге уявлення про симетрію сформувалося порівняно нещодавно - у XIX столітті. Наукове визначення симетрії належить великому німецькому математику Герману Вейлю (1885-1955), який у своїй книзі "Симетрія" проаналізував також перехід від простого чуттєвого сприйняття симетрії до її наукового розуміння. Згідно Вейлю, під симетрією слід розуміти незмінність (інваріантність) будь-якого об'єкта за певного роду перетворень. Можна сказати, що симетрія є сукупність інваріантних властивостей об'єкта. Симетрія фігури - будь-яке перетворення, що переводить фігуру в себе.
Учитель. Дякую! Отже, симетрія – це слово грецького походження, воно означає співрозмірність, пропорційність, однаковість у розташуванні частин. А якже побудувавати симетричні фігури? І як визначити, що вони симетричні?
Виконаємо таку побудову:
1)позначимо в зошиті дві довільні точки А і О;
2)продовжимо відрізок ОА за точку А;
3) на продовженні відкладаємо відрізок О =ОА.
Побудована таким способом точка  називається симетричною точці  А відносно точки О. Слайд 6
Означення. Точки  А і  , називаються симетричними відносно точки О, якщо точка О - середина відріз
Основні властивості  поняття «симетрія відносно точки»:
Якщо точки А і   симетричні відносно точки О, то :
1)    вони лежать на одній прямій;
2)     відрізки О і ОА рівні.
Перетворенням симетрії (симетрією) відносно точки О називають таке перетворення фігури F у фігуру , унаслідок якого кожна точка  А фігури F переходить у точку  фігури , симетричну точці А відносно точки О. При цьому фігури F і   називаються симетричними відносно точки О. Симетрія відносно точки називається також центральною симетрією.  Слайд 7
Якщо перетворення симетрії відносно точки О переводить фігуру у себе, то така фігура називається центрально-симетричною, а точка О - центром симетрії фігури .Слайд 8
Теорема (основна властивість центральної симетрії) Слайд 9
Центральна симетрія є переміщенням
Доведення
Нехай унаслідок центральної симетрії відносно точки О точки Х і У переходять у точки   і  Розглянемо загальний випадок коли точки О, Х і У не лежать на одній прямій. Трикутники XOY і O                                     рівні за першою ознакою: ХО=O (за означенням центральної симетрії);
YО= О(за означенням центральної симетрії);XOY=O—як вертикальні.
Отже, XY= Таким чином, центральна симетрія зберігає відстань між точками, отже, є переміщенням.
Властивості симетрії відносно точки . Слайд 10
1.Перетворення симетрії відносно точки є переміщенням.
2.Перетворення симетрії відносно точки перетворює пряму на паралельну їй пряму або на себе; відрізок – на рівний і паралельний йому відрізок; многокутник – на рівний йому многокутник.
3.Будь-яка пряма, що проходить через центр симетрії, відображається при цій симетрії на себе.
4.Якщо точка А(х;у) симетрична точці В(х1; у1) відносно початку координат О, то виконуються умови:  х1=-х, у1=-у.
ІV. Закріплення й осмислення навчального  матеріалу
Виконання усних вправ
3.Які з фігур мають центр симетрії? Слайд 11
4.Які з букв мають центр симетрії? Слайд 12
А О М Х К
Виконання графічних вправ
1.Побудувати відрізок А1В1 , симетричний відрізку АВ відносно точки О. Слайд 13
2.Побудувати промінь, симетричний променю АВ відносно точки О .Слайд
3.Побудувати трикутник, симетричний трикутнику АВС відносно точки О.Слайд 14
4.Побудовати трикутник, симетричний  трикутнику АВС відносно точки С. Слайд 15
Виконання письмових вправ
 (Робота з підручником Геометрія 9кл А. П. Єршова
Вправа 423
Знайдіть точку, симетричну:
А) точці (2; 9) відносно початку координат;
Б) точці (2; -7) відносно точки (1; 1);
В) початку координат відносно точки перетину прямих х = -2 і у =3.
Розв’язання
А)Якщо точка А(2;9) симетрична точці В(х;у) відносно початку координат, то виконуються умови:
х= -х,
у = -у.
Отже, В( -2; - 9).
Б) Нехай  точка  А( 2;-7) – дана точка і точка О (1;1) - центр симетрії. Знайдемо координати точки ( х;у ), симетричній точці А відносно точки О. Точка О – середина відрізка АВикористовуючи формулу для знаходження координат середини відрізка, знайдемо координати точки А 1:
В) Прямі  х = -2 і у =3  перетинаються в точ(-2;3). Точка   (-2;3) – середина відрізка  АО. Використовуючи формулу для знаходження координат середини відрізка, знайдемо координати точки А:
Отже,  А (-4; 6).
Вправа  431
Коло задане рівнянням . Складіть рівняння кола, симетричного даному колу відносно:
А) початку координат;
Б) точки (-1; 4).
Розв’язання
а) Коло, задане рівнянням ,  має  R=5 і координати центра  (4;3). Коло, симетричне даному відносно точки О (0;0) матиме R=5 і координати центра, протилежні координатам центра даного кола: О (-4;-3). Отже, рівняння кола, симетричного  даному відносно початку координат матиме вигляд:.=25.
а) Нехай А(-1; 4) – центр симетрії кіл, тоді точка А – середина відрізка , де О – центр даного кола, – центр шуканого кола. Використовуючи формулу для знаходження координат середини відрізка, знайдемо координати точки:
Отже, рівняння кола матиме вигляд=25.
VIIІ. Підсумок уроку Слайд 17
1.Назвіть точки, симетричні відносно кожної точки О.
2.Вкажіть точку, симетричну точці О відносно точки О.
3.Чому точки А і В, К і Р, D і Е не можна вважати симетричними відносно точки О?
ІХ. Домашнє завдання
Вивч.п.12.1ст.121, розвязати №424, 430, 434.


Немає коментарів:

Дописати коментар